Okey Nasıl Oynanır

     24-04-20     Okey Kıbrıs     410

Okey Kuralları Nelerdir ?

Okey, dört kişilik oynanan eğlenceli bir masa oyunudur. Oyun başladığında üç kişiye 14 taş, bir kişiye ise 15 taş dağıtılır. Oyuncular dağıtılmış olan bu taşları önlerinde bulunan ıstaka adını verdiğimiz tahtalara dizerler. Dağıtılmamış taşlar ise masanın üzerinde kapalı bir şekilde sıralı bir şekilde durur. İçlerinden bir taş açılır ve herkesin görebileceği bir yerde durur. Bu taşa gösterge taşı denir. Bu taşın aynı renginin bir üstü okey olarak kabul edilir.

Örnek : Aşağıda yere açılan gösterge taşı olarak Siyah 8‘i görmekteyiz. Bu durumda okey ise Siyah 9 olur.

Gösterge Taşı

Joker Şeklindeki Taş (Sahte Okey) Nedir ?

Okey taşlarının içerisindeki joker taş ise okey olarak kabul edilen taşın yerine geçer.

Örnek : Okey kırmızı 9 ise sahte okey taşı kırmızı 9 taşları yerine kullanabileceğiniz taş olarak kabul edilir.

Sahte Okey

Oyun Nasıl Başlar ?

Oyuna 1 taş fazla yani 15 taşı olan kişi, yerden taş çekmeden yanındaki kişiye taş atarak oyunu başlatır.

Gösterge Nedir ?

Eğer göstergeli oyun oynuyorsanız ilk dağıtım sırasında yere açılan taşın eşi size geldiyse sıra size geldiğinde ve yerden taş çekmeden veya yanınızdakinin attığı taşı almadan yere açılan taşın eşini tutup yere açılmış olan taşın üzerine götürürsünüz. Bunu yaptığınız zaman gösterge göstermiş olursunuz ve rakiplerinizden 1’er puan düşülür.

Eğer gösterge sizde olmasına rağmen unutup yerden taş çekerseniz veya sıra size geldiğinde oynarsanız gösterge gösterme hakkını kaybetmiş olursunuz. Bu yüzden her oyunda göstergenin sizde olup olmadığını kontrol edin ve unutmayın. 1 puan, 1 puandır.

Örnek : Yere açılan taş Siyah 6 ise ve dağıtımda size Siyah 6 geldiyse gösterge sizde demektir.

Gösterge Taşı

Oyun Nasıl Biter ?

Istakasındaki 14 taşı ilk olarak okey kurallarına göre kim per yapıp dizerse oyunu o kazanır. Kurallara göre fazladan 1 taş ıstakada kalmalıdır. Oyuncu bu taşı tutarak yerden taş çektiği taşların üzerine götürerek oyunu bitirir.

Okey Nasıl Biter

Per Ne Demek ?

Per, okey taşlarının dizilmiş hallerine verilen addır. 3’lü per 4’lü per 5’li perler yapabilirsiniz.

Okey Perleri

Taşlar Nasıl Dizilmelidir ?

Taşları dizmek için bazı okey kuralları bulunmaktadır. Taşlar en az 3’erli per en fazla sınırsız per olarak dizilir.

Gelin örneklerle taş dizilimlerini öğrenelim.

Istakada 14 adet taşımız var. Bir tane de yerden çekeceğiz veya yanımızdaki oyuncunun attığı taşı alacağız. Böylece toplam 15 taşımız olacak. Perleri dizdikten sonra 1 taş fazla kalacak. Bu taşı oyunu bitirmek için kullanacağız.

3 per – 3 per – 4 per – 4 per = 14 taş + 1 taş fazlalık kalacak

Okey Perleri

3 per – 3 per – 3 – per – 5 per = 14 taş + 1 taş fazlalık kalacak

Okey Perleri

5 per – 5 per – 4 per = 14 taş + 1 taş fazlalık kalacak

Okey Perleri

Perler Nasıl Dizilmeli ?

Aynı renk taşları sıra ile dizmemiz gerekiyor. Örnek vericek olursak..

Okey Perleri

Aynı rakam taşları ise farklı renk dizmeliyiz.

Okey Perleri

Eğer elimizde sıralı 5 taş varsa 5’li per de yapabiliriz.

Okey Perleri

Ayrıcaşu şekilde de per yapılabilir. Bu sadece 1 rakamı için geçerlidir.

Okey Perleri

Yani 1 rakamını 13’ün yanına koyabiliriz ama aşağıdaki gibi bir dizilim yapamayız.

Okey Perleri

Unutmayın sadece 1 rakamını 13’ün yanına koyabiliriz ve 3’lü 4’lü 5’li perler oluşturabiliriz.

Bu yazılanları okuduktan sonra kafanız karıştıysa hiç merak etmeyin çünkü bu bilgileri okuduktan sonra oyun oynadıkça herşeyi kolay ve hızlı bir şekilde öğrenceksiniz. Unutmayın herkes oynaya oynaya öğreniyor.

Çifte Gitmek Nedir ?

Diyelim ki taşlar dağıtıldı. 3 veya 4 tane çift elinize geldi ve ayrıca bir de okeyiniz var. Çifte gidebilirsiniz çünkü çifte bitme şansınız var demektir.

Okey Çifte Gitme

 

Eğer toplam 7 tane çifti ıstakanızda aşağıdaki gibi sıralarsanız masada bulunan çifte git tuşuna bastıktan sonra 15. taşı taş çektiğiniz yere bırakarak oyunu bitirebilirsiniz ve rakiplerinizden 2 kat fazla puan düşülür. Çifte gidip gitmeme kararı tamamen sizin tercihinizdir.

Okey Çifte Gitme

Öneri : Eğer çifte gitmeye karar verirseniz çifte git tuşuna hemen basmayın eliniz bittikten sonra basın ki rakipleriniz sizin çifte gittiğinizi anlamasınlar ve yanınızdaki size ona göre taş atmasın.

Okey Taşı ?

Oyunda kapalı taş yani boş taş gibi görünen taş okeydir. Dağıtım sırasında öyle bir taş elinizde varsa bu okeydir. Okey olduğunu anlayabilmeniz için kapalı veya boş gibi görünür. Böylece yanlışlıkla o taşı atmazsınız. Okey taşını istediğiniz taşın yerine kullanarak per yapabilirsiniz. Kısacası joker gibi düşünün.

Okey Taşı

Okey’e Dönmek Nedir ?

Elinizdeki okeyi kullanarak 14 taşı da perler yaparak dizdiyseniz ve oyunu bitirme durumuna geldiyseniz. Bitmeyip okeyi kullandığınız taşın elinize geleceğinizi varsayıyorsanız okeyi dışarı atmayı deneyebilirsiniz. Bu riski göze alıp almamak size kalmıştır. Ya oyunu bitirip rakiplerinizden -2 puan düşürürsünüz ya da okey dönerek -4 puan düşürebilmek için riske girceksiniz.

Diyelim aşağıdaki gibi bittiniz. Normalde mavi 9 u taş çektiğiniz yere sürükleyerek oynu bitirebilirsiniz. Fakat Sarı 13 taşının geleceğini düşünüyorsanız elinizdeki Mavi 9‘u yanınızdakine atabilir ve Sarı 13 gelmesini bekleyebilirsiniz. Şayet Sarı 13 gelirse okeyin yerine koyar ve dışarda kalan okeyi taş çektiğiniz yer sürükleyerek okey dışarı atabilirsiniz.

Okeye Dönmek

Unutmayın okeyi dışarı atabilme şansınızın yüksek olduğu durumlarda okeye dönmenizi öneririz. Yoksa eliniz bitmişken okey dönerseniz ve sıra tekrar size gelmeden bir başkası oyunu bitirirse rakiplerinizden -2 puan düşürme şansını da kaçırmış olursunuz.

Renkli Oyun Nedir ?

Gösterge taşı olarak yere açılan taş kırmızı veya siyah renk ise renk demektir ve el bittiğinde -4 puan düşülecektir.

Eğer yere açılan gösterge taşı mavi veya sarı ise el bittiği zaman -2 puan düşülecektir.

İPUÇLARI

  • Gösterge taşı yani yere açılan taş Kırmızı 13 ise bu durumda Okey Kırmızı 1 olacaktır.
  • Rakiplerinizin attıkları takip ederek aklınızda tutabilirseniz. Beklediğiniz taşın gelip gelmeme şansını az çok bilirsiniz ve perlerinizi ona göre değiştirebilirsiniz. Bu sizin usta oyuncu olmanızı sağlayacaktır.
  • Okey dışarı atmak için dönerken iyi düşünmelisiniz. Eğer yerde az taş kaldıysa rakiplerinizin oyunu her an bitirme şansı da o kadar yüksek demektir. Buna dikkat etmelisiniz.
  • Bir oyuncu çıkıp girdiğinde ve oyun tekrar başlatıldığında taşlar karışmış ise, masanın üzerinde bulunan 23 taşına basarsanız. Bilgisayar otomatik olarak perleri dizecektir. Yapay zeka henüz gelişmediğinden bazı ufak dizme hataları yapabilir. Yine de karışık taşları dizmeden daha kolay hale sokmuş olacaksınız.
  • Çifte gidiyorsanız masa üzerinde bulunan çifte git butonuna basmadan oyunu çifte şekilde bitiremezsiniz. Unutmayın çifte git tuşuna oyun başında basarsanız size taş atan oyuncu çifte gittiğinizi görüp size ona göre taş atacaktır. Bu yüzden çifte gittiğinizi oyun sonuna kadar gizlemenizde fayda vardır.
  • Sıralı perler yapmanız. Aynı rakamdan perler yapmanızdan daha avantajlıdır. Çünkü sıralı per yaparsanız her iki tarafa da taş ekleyebilirsiniz demektir. Fakat aynı rakamlardan per yaparsanız sadece o rakamların farklı renklerini beklemek zorunda kalırsınız.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir